Kniha návštěv

Datum 05.12.2019

Vložil rardven

Titulek Can you help me translate

Odpovědět

i am from Italy hello. Can you help me translate? /rardor

Datum 31.10.2019

Vložil rardven

Titulek hi guys i am new on web

Odpovědět

hi :) bross :)

Datum 02.06.2018

Vložil Albertkergo

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The men's prostate is an essential a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma to the urinary tract or by infections originating from other regions of the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the sources of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations each week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to adopt to be sure a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to opt for prostate examination at least a year.

Datum 27.01.2015

Vložil MÍRA

Titulek AKCE

Odpovědět

Časově omezená akce na dresy a teplákové soupravy. www.aasport.cz/AKCE-c11_0_1.htm

Datum 01.07.2014

Vložil Dyky

Titulek Turnaj v létě

Odpovědět

Ahoj, kluci, neplánujete nějaký turnájek v létě? Že bych si s Váma zakopal.

Datum 25.03.2014

Vložil Jáchym

Titulek Třetí místo je jisté!!

Odpovědět

Tak kluci, gratuluju k třetímu místu v dlohoudobé soutěži (FCH Most včera prohrál s Baníkem Meziboří 3:4 a nemůže nás dohnat). Podle mě je to skvělej výsledek, kterej je o to cennější, že jsme v poslední době měli problém s hráči. Je vidět, že i ti, co nastoupili, dali do zápasů všechno a odmakali to.

Ještě jednou blahopřeju!

Datum 28.01.2014

Vložil Jáchym

Titulek Dobrý to je!

Odpovědět

Ahoj kluci, děláte mi radost, je fajn vidět Vineu takhle vysoko v tabulce. Teď ještě pokračovat v dosavadních výsledcích i proti silnějším týmům tabulky. Na poslední zápas se sešla pěkná sestava, snad to tak vydrží i nadále. Držím palce, ikdyž se zápasů neúčastním!

Datum 23.12.2013

Vložil jakubec

Titulek ...

Odpovědět

Šťastné Vánoce a krásný nový rok ......

Datum 19.11.2013

Vložil Jáchym

Titulek Ve vaně se holt futsal hrát nedá

Odpovědět

Kluci berte to tak, že jste se aspoň vrátili živí a zdraví, to pan Houska takové štěstí neměl, i když mu chyběl už jen kousek. výsledek vypadá jednoznačně, určitě ale neodpovídá průběhu zápasu...

Datum 19.11.2013

Vložil Marek

Titulek Re: Ve vaně se holt futsal hrát nedá

Odpovědět

V páté minutě dostal Kamil červenou (na brankové čáře chytil míč rukou), pak penalta a zbytek zápasu jsme hráli s jedním hráčem na střídání... Do poločasu to ještě šlo, ale pak nás rozebrali.